راهنمای خرید سپر ماشین

سپر جلو و سپر عقب خودرو علاوه بر جنبه ظاهری باعث محافظت از بدنه خودرو در برابر صدمات ناشی از تصادفات سبک می‌شود. برای انتخاب و خرید بهترین سپر باید به فاکتور‌های خاصی توجه کرد
سپر جلو و سپر عقب خودرو علاوه بر جنبه ظاهری باعث محافظت از بدنه خودرو در برابر صدمات ناشی از تصادفات سبک می‌شود. برای انتخاب و خرید بهترین سپر باید به فاکتور‌ های خاصی توجه کرد. یکی از این فاکتور‌ ها رنگ سپر است که می‌بایست مقاوم و سازگار با رنگ بدنه باشد. برای خودروهای تولید داخل مانند ال 90، پژو 206، سمند، پژو 405 و  … سپر رنگی و مونتاژ شده با کیفیت مناسب موجود می‌باشد. اما برای برخی از خودروهای وارداتی این قطعات به صورت خام و منفصله می‌باشد.

خرید سپر اصلی تاثیر چشمگیری در کیفیت و ظاهر خودرو خواهد. سپرهای اولیه به صورت فلزی طراحی می‌شدند که این امر باعث افزایش وزن خودرو می‌شد. اما امروزه در طراحی سپر جلو و سپر عقب برای خودروهای مدرن از تزریق مواد پلاستیکی خاص مانند پلی کربنات،آکریلونیتریل بوتادین استایرن و پلی‌پروپیلن در دستگاه‌های تولید سپر استفاده می‌شود.

اجزای اصلی سپر جلو:

 • پیشانی
 • جاذب
 • تیر عرضی

رنگ آمیزی سپر خودرو:

رنگ آمیزی سپر مراحل پیچیده‌ای دارد تا بتواند شرایط و کیفیت همان سپر اصلی بر روی خودرو را داشته باشد.

 1. تمیز کاری سطح پلاستیک
 2. فعال سازی سطح جهت بهبود چسبندگی پلاستیک
 3. پاشش رنگ
 4. کیلر

ویژگی‌های سپر خودرو رنگ شده اصلی که برای خط تولید خودروساز تهیه می‌شود:

 • تطبیق با رنگ بدنه خودرو
 • اجرای انواع تست‌ها برای کنترل کیفیت رنگ و افزایش پایداری رنگ
 • استفاده از مواد اولیه با کیفیت و مقاوم برای تولید سپر
 • استفاده از دستگا‌ه های تولیدی با تکنولوژی بالا
 • انطباق سپر با بدنه از نظر فیزیکی و ابعادی

رنگ آمیزی الکترو استاتیک سپر خودرو:

در این روش سطح قطعات پلاستیکی و پلیمری همچون سپر خودرو با رنگی که به کمک منبع ولتاژ قوی باردار شده، رنگ آمیزی می شود.  شایان ذکر است در روش الکترواستاتیک، ذرات رنگ پاشش شده بطور کامل برروی سطح قطعه می‌نشیند. شرکت‌های مهرخواه، کروز و مهرکام شرکت‌های هستند که قطعات اصلی را در ایران تولید می‌کنند و سایر شرکت‌ها خارج از الزامات مورد نیاز برای تولید قطعات می‌باشند.

اجزای مختلف سپر:

دیفیوزر سپر خودرو (Diffuser) : دیفیوزر یکی از اجزای آیرودینامیکی خودرو می‌باشد که در قسمت عقب خودرو و زیر سپر عقب نصب می‌شود. این قطعه به جریان هوای زیر خودرو سرعت بیشتری می‌دهد و باعث افزایش انرژی رو به پایین یا همان  Down Force بیشترمی‌شود.

تقویتی و ضربه گیر سپر خودرو:  نگه داشتن حالت ژئومتریک و جلوگیری از منتقل شدن نیرو ناشی از تصادف به سپرخودرو .

توری زیر سپر خودرو: این توری باعث ورود بهتر هوا و در نتیجه خنک شدن بهتر موتور می‌شود.

قاب پروژکتور سپر خودرو:  این قطعه در واقع نوعی نگه دارنده پروژکتور بر روی سپر است. در برخی از سپر‌ها این قاب به صورت پیش فرض بر روی سپر تعبیه شده‌اند .در برخی دیگر از خودروها قاب پروژکتور سپر به صورت آپشن بر روی سپر موجود است و در صورت تمایل می‌توان به آن پروژکتور اضافه کرد.

مه شکن و شبرنگ سپر خودرو : این چراغ ها نیز وظیفه روشن نمودن مسیر حرکت خودرو را بر عهده دارند و باعث جلب توجه راننده مقابل در شرایط جوی نامساعد می‌شوند. این چراغ‌ها می‌تواند به صورت هالوژن، زنون و … بر روی سپر نصب شوند.

درپوش سپر خودرو: درپوش سپر خودرو معمولا از جنس خود سپر خودرو است برای پوشش قسمت‌های از سپر مانند (بکسل بند، نازل‌های چراغ شوی و …) مورد استفاده قرار می‌گیرند.

زه و گارد سپر : بیشتر زه و گارد‌های تعبیه شده بر روی سپر حالت تزیینی دارند. جنس این زه و گارد‌ها بیشتر از نوع پلاستیک است.

بکسل بند: محلی تعبیه شده در سپر

براکت و متعلقات سپر خودرو: برای نصب سپر بر روی بدنه خودرو از براکت و متعلقات آن به منظور چفت شدن سپر با بدنه استفاده می‌شود.

اسپویلر سپر جلو خودرو: اسپویلر سپر خودرو از ایجاد هوای ناموزون در اطراف و یا عقب اتومبیل جلوگیری کرده و سبب می‌شود تا اتومبیل در سرعت‌های بالا هم در وضعیتی پایدار قرار بگیرد.

سنسور: در بیشتر خودروهای مدرن از سنسور جلوگیری از ضربه و کروز کنترل در سپر خودرو استفاده می‌شود

ارسال دیدگاه

Your email address will not be published.