رنگ کوره‌ای و یا پودری

رنگ کوره‌ای و یا پودری

رنگ کوره‌ای یا همان رنگ‌های پودری نقش اصلی را در جدیدترین روش رنگ آمیزی سطوح فلزی ایفا می‌کنند

مراحل استفاده از رنگ پودری

آماده سازی :

در ابتدا باید سطوح مورد نظر را پاک سازی کنیم. فلزات جدا از این که در چه صنعتی به کار می‌روند، به دنبال پروسه‌ای که طی کرده‌اند سطحی از دوده و گرده بر روی آن‌ها می‌نشیند که می تواند سطوح را چرب و عمل رنگ آمیزی را بسیار سخت‌تر کند. جدا از همه این‎ها برخی از قطعات باید به یکدیگر جوش داده شوند و باید فکری به حال نقش‌های جوشکاری کرد. در بسیاری از صنایع از دستگاه‌های شات بلاست (Shot Blast) برای برطرف کردن موارد ذکر شده استفاده می‌شود

رنگ کاری :

در این مرحله هم می‌توان با استفاده از اسپری‌های دستی و هم اسپری‌های اتوماتیک، رنگ کوره‌ای و یا رنگ پودری را بر روی سطوح پخش کرد. علاوه بر این روش می توان قطعات را به درون دیگی از رنگ کوره‌ای فرو برد.

بعد از این که قطعات رنگ شدند باید به درون کوره‌های صنعتی مخصوص بروند تا بعد از مدتی گرما دیدن خارج شوند. در پایان این مرحله، رنگ به صورت کاملا صاف و یکدست بر روی قطعه به صورت صیقلی و صاف می‌نشیند.

ضایعات فلزی بیشتر از آن چه که تصور می کنید کاربرد دارند:

مزایا

استفاده از این رنگ علاوه بر جلوه زیبایی که به محصول می‌بخشد ویژگی‌های دیگری را نیز در خود جای داده است که به چند مورد آن اشاره می‌کنیم.

دوام

رنگ کوره‌ای این قابلیت را دارد که مقاومت محصول را در برابر کشش و ساییدگی افزایش دهد که بسیار بیشتر از میزان مقاومتی است که رنگ‌های مایع تضمین می‌دهند. رنگ کوره‌ای همچنین می‌تواند به عنوان لایه‌ای محافظ قطعه را در مقابل زنگ زدگی ایمن سازد.

عمر بالا

این نوع از رنگ‌های پودری علاوه بر محافظت محصول خود نیز دوام بالا و ماندگاری قابل توجهی دارند که طی دوره‌های طولانی حفظ می‌شود. این رنگ قادر است در طولانی مدت دوام و زیبایی خود را حفظ کند.

تنوع

تنوع رنگ در این دسته بیشتر از آن چیزی است که در رنگ‌های مایع می‌توان مشاهده کرد. هرچند ترکیب رنگ‌ها کمی مشکل خواهد بود اما با وجود متخصص می‌توان به راحتی اقدام به خلق رنگ مورد نظر کرد.

کم‌تر سمی است

رنگ‌هایی که در ساختار خود رنگ سالونت دارند می‌توانند هنگام گرما دیدن در کوره گاز‌های سمی به محیط زیست وارد کنند این در حالی است که رنگ کوره‌ای میزان بسیار کم‌تری از این گاز‌ها را در هوا آزاد می‌کند. علاوه بر آن 98% رنگ اسپری شده که در اتاقک رنگ‎آمیزی پخش شده را می‌توان جمع آوری و استفاده کرد.

مقرون به صرفه

شاید تعجب کنید اما این محصول با وجود تمام ویژگی‌های خوبی که در خود جای داده هزینه کم‌تری را برای مصرف کننده خواهد داشت.

انواع رنگ‌های کوره‌ای پودری

این دسته از رنگ‌ها با توجه به کاربرد و نقشی که در هر صنعت ایفا می‌کنند انواع مختلفی دارند که در این بخش چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

آکریلیک

ویژگی خاص این گروه قابلیت چسبندگی بالای این ماده به سطوح است و مقاوت بخصوصی که در حفاظت از محصولات در برابر رطوبت و واکنش های جوی از خود نشان می‌دهد.

اپوکسی استر

این دسته از رنگ ها بر روی برخی از فلزات بهتر از سایرین می نشینند. برای مثال آهن گالوانیزه شده و آلومینیوم از این دسته فلزات به شمار می روند. این گروه قابلیت بالایی در ضربه گیری دارند.

آلکید آمین

این گروه نیز قادرند در برابر دماهای بسیار بالا و انواع واکنش‌های شیمیایی از محصول محافظت کند

ارسال دیدگاه

Your email address will not be published.